عملکرد دزدگیر اماکن
عملکرد دزدگیر اماکن
ژانویه 28, 2021
مهمترین کاربرد دوربین مداربسته
مهمترین کاربرد دوربین مداربسته
فوریه 17, 2021

عملکرد سیستم اعلام حریق

عملکرد سیستم اعلام حریق

چه عواملی بر عملکرد سیستم اعلام حریق تاثیر گذار است ؟

همه ما کم وبیش واژه سیستم اعلام حریق به گوشمان خورده است اما آیا تا بحال کنجکاو شده ایم که عملکرد سیستم اعلام حریق چگونه است ؟ در این مقاله به این سوال شما پاسخ خواهیم داد.

اعلام در لغت نامه دهخدا به معنای آگاه کردن یا هشدار دادن است بنابراین سیستم اعلام حریق به معنی سیستمی که آتش سوزی و یا خطری را به مردم هشدار می دهد و آن ها را آگاه می سازد.

بنا به دستور سازمان مقررات ملی ساختمان در سال های اخیر پیمانکاران موظف به نصب سیستم اعلام هستند. زمانی بهترین عملکرد سیستم اعلام حریق را خواهیم داشت که سرویس و بازرسی منظمی از آن صورت گیرد. بنابراین بهتر است سیستمی را انتخاب کنیم که نیاز به کمترین تعمیر و نگهداری باشد. اما تنها سبب نداشتن عملکرد مناسب عدم تعمیر به موقع نیست.در ادامه به بررسی عوامل موثر در عملکرد سیستم اعلام حریق می پردازیم :

1) طراحی مناسب :

اولین قدم برای داشتن عملکرد مناسب طراحی اصولی و دقیق می باشد. بنابراین باید سیستم اعلام حریق توسط یک طراح با تجربه و کارامد طراحی گردد.امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و با آمدن سیستم های بی سیم و هوشمند سبب پایین آمدن درصد خطا و آسان تر شدن طراحی سیستم شده است.بنابراین اگر قدم اول را به درستی برداریم و طراحی مناسبی داشته باشیم می توانیم شاهد بهترین   اعلام حریق باشیم.

2) تجهیزات مناسب :

قدم دوم موثر در عملکرد سیستم اعلام حریق ، اطمینان حاصل کردن از قطعات و تجهیزات استفاده شده در سیستم می باشد.این قطعات باید از جمله قطعات مورد تایید سازمان آتش نشانی باشد و به اصلی بودن آن یقین داشته باشیم.بنابراین می توان گفت که اطمینان از کیفیت محصول و اصل بودن آن مرحله مهمی در اعلام حریق است.

3) نصب سیستم اعلام حریق :

تجربه نصاب و همچنین تسلط او بر استاندارد های مربوطه بسیار اهمیت دارد.  در سیستم های اعلام حریق بی سیم چون نیاز به کابل کشی و فراهم کردن امکانات خاصی ندارد ، باعث افزایش پایداری عملکرد سیستم اعلام حریق می شود، از طرفی باعث تسریع در اجرای پروژه و کاهش هزینه ها و نیروی انسانی نیز می شود. همچنین نصاب سیستم باید توانایی راه اندازی سیستم را نیز دارا باشد در غیر اینصورت سیستم توسط یک فرد آشنا به برند سیستم راه اندازی می شود.

4) آموزش عملکرد سیستم :

آموزش نحوه کارکرد سیستم اعلام حریق به کارمندان یا ساکنان آن محل بسیار ضروری است. هرچه عملکرد سیستم اعلام حریق  اصفهان ساده تر باشد برای مثال دارای نمایشگرهای گرافیکی و نرم افزاری باشد ،آموزش سیستم نیز آسان تر خواهد بود و مشکلات کمتری به دنبال خواهد داشت.

5) تعمیر و نگهداری سیستم :

تعمیر و نگهداری و بازرسی ماهانه یا سالانه سیستم های اعلام حریق در بیشتر ساختمان ها انجام نمی گیرد و یا بصورت اصولی و مرتب صورت نمی گیرد و در اغلب موارد هنگامی که سیستم چند هشدار کاذب اعلام می کند به جای بررسی دلیل هشدار ، سیستم را بطور کلی خاموش می کنند.

درست است که هر یک از موارد گفته شده در جای خود تاثیر به سزایی در کاهش نرخ هشدار های غیر واقعی در سیستم های اعلام حریق دارند و برای اینکه شاهد بی عیب و نقص عملکرد سیستم اعلام حریق باشیم باید به تمامی نکات مطرح شده توجه داشت ولی به عنوان آسانترین راه می توان سیستمی را انتخاب کرد که نیازمند تعمیر و بازرسی سالانه کمتری باشد که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه هم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button